Anahtar Kelime Analizinde En İyi 15 Araç!

Başarılı bir SEO stratejisinin ilk adımı en iyi hedef kelimeleri seçmektir. SEO dostu makaleler yazarak ilk sırada yer almak isteyenlerdenseniz kelime analizinizi uzman bir şekilde yapmalısınız. Evet, makalenizin konusu ilk anahtar kelimeniz olacak ancak bu kelimenin arama yoğunluğunu, reklam maliyetini, türevlerini bilmezseniz içeriğiniz amatörlükten öteye gitmeyecektir.

Anahtar kelime analizi araçları en çok aranan kelimelerle ilgili bilgi vermesi nedeniyle SEO uzmanları tarafından kullanılıyor. Sektördeki kaliteli seo analiz araçları %90 oranında kullanıcılardan olumlu yorumlar almış. Tek başınıza kelime stratejinizi oluşturamayacağınızın farkındaysanız siz de bu araçları çok seveceksiniz. Anahtar kelime araçları sayesinde hedef kelimenizin aylık aranma sayısını, hangi bölgeden arandığını, hangi dil üzerinden sorgulandığını, rekabet düzeyini öğreneceksiniz. Böylece sağlıklı bir strateji oluşturacaksınız.

En iyi Anahtar Kelime Analiz Araçları

Google Anlık Arama Sorguları
www.google.com.tr
Google Anlık Arama Sorguları
Google’a bir kelime yazdığınızda hemen yanında beliren kelimeler size anlık aramaların nasıl olduğu hakkında bilgi verir. Kullanıcıların en çok aradığı kelimelerin önerildiğini görürsünüz. Bu kelimeleri not ederek içerik stratejinizde kullanabilirsiniz.
Google Trends
www.google.com/trends/?hl=tr
Google Trends
Google’ın herkese açık olarak sunduğu Trends aracı, Google ile yapılan aramaların popülerliğini göstermektedir. Bu aracı kullanarak kelimelerinizin arama trendlerini görebilirsiniz.

Google Keyword Planner
adwords.google.com.tr/KeywordPlanner
Google Keyword Planner
Adwords üyeliği olan herkes kelime analiz aracını kullanabilir. Dünyanın en büyük arama motoru olan ve algoritmaları belirleyen Google’ın kendi aracını kullanmak kadar mantıklı bir hareket olamaz elbette. En gelişmiş anahtar kelime araçlarından olan Keyword Planner ile ülke ve dil seçerek anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.
Keywordtool.io
www.keywordtool.io
io
Google dışında arama yapabildiği başka arama motorları da bulunan KeywordTool’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Uber Suggest
www.ubersuggest.org
Uber Suggest
Anahtar kelime analiz aracı UberSuggest, farklı arama motorlarından kelimelerin varyasyonlarını sunuyor. Gerçek kullanıcı sorgularını anında sunarak içerik anlamında da size destek oluyor.
Searchmetrics
www.searchmetrics.com
Searchmetrics
Anahtar kelime analizinin yanı sıra rekabet oranlarını, sitenizin SEO durumunu, ziyaretçilerinizi, sitenizde kalma sürelerini öğrenebilirsiniz.

Keyword Finder
www.kwfinder.com
Keyword Finder
İstediğiniz dilde ve ülkede arama yapmanızı sağlayan Keyword Finder’da anahtar kelime ile ilgili aylık aranma ve rekabet oranlarını, Searchmetrics’ten farklı olarak Google Trends verilerini görebilirsiniz.
Microsoft Advertising Intelligence
advertise.bingads.microsoft.com/en-us/bing-ads-intelligence
Microsoft Advertising Intelligence
Microsoft’un geliştirdiği anahtar kelime aracı, anahtar kelime oluşturmak ve excel ara yüzlü anahtar kelime listenizi genişletmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Yahoo ve Bing gibi arama motorları için de kullanılır. Aramaları tarihsel olarak listelemenizi sağlar.

SeoQuake
www.seoquake.com
SeoQuake
Araç çubuğu olarak kullanabileceğiniz SEOQuake, internetinizi yavaşlatsa da her girdiğiniz site hakkında size detaylı SEO raporu sunar. Arama Motoru kelime trafiği sayesinde hangi kelimede ne kadar trafik alındığını görebilirsiniz. Long tail kelimelerde de başarılı analiz sonuçları alarak içerik planınızı oluşturursunuz.
Keyword Spy
www.keywordspy.com
Keyword Spy
Hedeflediğiniz kelime ve alan adınızda diğer sitelerin sıralama durumunuzu öğrenmenizi sağlar. Bir alan adı yazarak o sitenin hangi anahtar kelimelerde Google’da kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilirsiniz. SEO uzmanları tarafından en çok kullanılan anahtar kelime analiz aracı olan Keyword Spy, hangi anahtar kelimelere ağırlık vermeniz gerektiğini ortaya çıkarır.

Wordstream
www.wordstream.com
Wordstream
En karlı ve sık aranan kelimeleri Wordstream ile bulabilirsiniz. Kelimeleri gruplayabilir ve negatif kelimeleri de öğrenebilirsiniz.
Yahoo Arama İpuçları
tr.search.yahoo.com
Yahoo Arama İpuçları
Yahoo arama ipuçları aracı arama trendlerini ve terimlerini karşılaştırabilirsiniz. Coğrafi sorgulama yapmanıza da olanak tanıyan anahtar kelime aracı SEO uzmanlarının sık tercihlerinden biri.

Wordtracker
www.wordtracker.com
Wordtracker
100 terimlik bir arama popülerliği listesini Wordtracker sayesinde edinebilirsiniz. Kelime planlama ve SEO çalışmalarınızı yürütme açısından yardımcı olacaktır.
Trellian
www.keyworddiscovery.com
Trellian
Arama kelime analiz aracı Trellian belirttiğiniz zaman aralığında yapılan aramaları ve dünya çapında sonuçları listeler.

Eğer kelime araçlarını kullanmazsanız içeriklerinizi arama motorlarının ve kullanıcıların fark etmesi uzun sürecektir. İçerik çalışmalarınızda da yeni fikirler verecek olan kelime analiz araçları profesyonel SEO yapmanızı sağlayacaktır.