Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları

Arama motorları internet kullanıcılarının bilgiye, habere, diğer web sitelerine, görsellere ve videolara ulaşmasını sağlayan sanal programlardır. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google. Bu kullanım o kadar yaygınlaşmıştır ki ingilizceye “to google” gibi bir fiil olarak bile girmiştir.Ancak onun haricinde bilinen onlarca site var.

dünyada en çok kullanılan arama motorları
en çok kullanılan arama motorları
sık kullanılan arama motorları

İşte dünyada en çok kullanılan arama motorları:

Google

Google milyarlarca web dizinine sahip ve kullanıcıların en çok tıkladığı web sitesi. Kullanıcılara istedikleri kelimelerde arama kolaylığı sağlayan Google, Kasım 2009′da com Score’un yayımladığı bir pazar araştırmasına göre, ABD’deki arama motoru sektörünün en çok kullanılan uygulaması olup, pazar payının %65.6′sına sahiptir.

Bu nedenle her firma Google’a reklam vermek için birbiriyle yarışır. Giderek büyüyen arama motorunu tahtından edecek bir uygulama geliştirilememiştir.

www.seodestek.com.tr
Seo Fiyatları
Referanslar
Bing

Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir arama motorudur. En önemli yeniliği web sitelerine bağlantı vermenin yanında alt başlılarla destek yöntemi sunması. Bing, 1 Haziran 2009 tarihinde “beta” (deneme) aşamasıyla hizmete sokuldu ancak beklendiği kadar başarılı olamadı.

en ünlü arama motorları
ünlü arama motorları
arama moturu
Yahoo

İlk çıktığında arama motoru olarak hizmet veren Yahoo, sonraki süreçte zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunmuştur. Günde 7 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 4. sitesi özelliğine sahiptir.

Ask

1996 yılında Kaliforniya’da kurulan arama motorudur. Sorulan sorulara ya da aranan kelimelere en uygun içeriklerin görüntülenmesini sağlayan Ask, en güvenilir uygulamalardan biridir. İlk sonuçları editörlerden ikincil olanları ise sitenin yan botu olan Teoma’dan alıyorlar.

AOL

ABD’nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı olan America OnLine’ın markasıdır. Anında mesajlaşma ve mail hizmetleri de vermektedir.

Blekko

Spam sonuçlarından kurtulma hedefi ile arama sonuçlarını sadece güvenilir sitelerden alan uygulamadır. Kullanıcılar, Blekko ile tanıtılan slashtag‘lar sayesinde diledikleri taktirde tek bir site içinde arama yapabiliyorlar. Aramalar türe ve konuya göre de sınırlandırılıyor.

Lycos

1994′te Carnegie Mellon üniversitesindeki Dr. Michael Mauldini tarafından oluşturulan web portalı ve arama motorudur. 2000’lere doğru önemini yitirmiştir.

Excite

İnternetin en eski portallarındandır. Şimdilerde Google, Yandex ve Yahoo sonuçlarından derleme yapmaktadır.

GoodSearch

Arama motorları içinde kar gütmeyen tek sitedir denebilir. Her yıl milyonlarca insanın yardım kampanyalara katılmasını sağlar.

Dogpile

Google, Yahoo ve Yandex gibi popüler arama motorlarından en iyi sonuçları filtreleyen arama motorudur. Metasearch teknolojisiyle çalışır.

Diğer popüler arama siteleri

  • MyWebSearch
  • WebCrawler
  • Info
  • InfoSpace
  • Search

İç Arama Motorları

Günümüzde çok kullanılan web sitelerinin kendi arama motorları vardır. Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr bunlardan sadece birkaçı. Kullanıcılar istedikleri hedef kelimelerini kullanarak bilgiye ulaşabiliyorlar. Hatta bazıları yukarıdaki listede yer alan adreslerden daha çok ziyaretçi alıyor.

www.seodestek.com.tr
Seo Fiyatları
Referanslar