Mobil Sitelerde Sıkça Yapılan SEO Hataları

Mobil Sitelerde Sıkça Yapılan SEO Hataları Her geçen gün gelişen ve yenilenen algoritmalarla mobil siteler için de farklı kriterler karışımıza çıkıyor. Ekranda görünen web siteler ile mobil araçlar üzerinden karşımıza çıkanlar için arama motorlarının değerlendirmesi farklı olabiliyor. Ancak mobil SEO kriterlerine uymayan web siteleri bu algoritmalardan daha kötü etkileniyor.

Mobil sitelerde yapılan SEO hatalarından en önemlilerini oynatılamayan içerikler ve engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyaları oluşturur. Mobil cihazlar için oluşturulan 404 sayfası ve hatalı yönlendirmeler de SEO açısından sorun olmaktadır. Birbiriyle alakası olmayan çapraz bağlantılar, mobil sayfaların yavaşlığı ve zorunlu tıklamaya neden olan reklamlar en büyük problemler.

Engellenen JavaScript CSS ve Görsel Resim Dosyaları
Mobil sitelerde, sayfaların hızlı açılmasını isteyen kullanıcılar için JavaScript ve görsel dosyalar engellenmektedir. Ancak dosya engellemek dizine ekleme sorunu doğurur. Ayrıca kullanıcılar da siteyi terk ederek sıralamanızı düşürebilirler.
Yönlendirme Hataları
Hatalı yönlendirmeler büyük bir SEO sorunudur. Mobil uyumlu olarak girilen sayfaların masaüstü görünüme dönüşmesi kullanıcıların sitenizi terk etmesine neden olur. Eksik ve yanlış bağlantıları sitenizden acilen kaldırmanız gerekir.
Zorunlu Tıklanan Reklamlar
Mobil sitelere giren kullanıcı istediği bilgiye erişmek için önüne koyulan engellerden hoşlanmaz. Kullanımı kısıtlayan ve hedefe ulaşmayı engelleyen zorunlu tıklanan reklamlar ve açılan videolar sayfadan çıkış oranlarını artırır. İçerikleri görmek isteyen kullanıcı başka bir web sitesine gider. SEO açısından yaptığınızın olumlu bir reklam çalışması olduğunu düşünebilirsiniz ancak durum öyle değil. Kullanıcılarınıza zoraki izlettiğiniz videolar, dinlettiğiniz müzikler trafiğinizin azalmasına ve sıralamada geriye düşmenize neden olur.
Site Yavaşlığı
SEO firmaları mobil sitelerin açılış hızına da, masaüstü açılış hızları kadar değer veriyor. Hem ziyaretçiler hem de arama motoru robotları için önemli bir konu olan sitenin hızı maksimum düzeyde oldukça kullanıcı memnuniyeti artarak site sıralamasına olumlu etki yapıyor. Hızla açılan sayfalar ve görseller ziyaretçilerinize faydalı bir site olduğunuz imajını veriyor. Aynı zamanda Google ve diğer arama motorlarına olumlu bildirimler yapmış oluyor.
404 Hata Sayfaları
Mobil siteler için 404 sayfası yapmak önemlidir. Hatalı linklerde 404 sayfasının görünmemesi hem Google hem de kullanıcı açısından eksi puan olarak değerlendirilir. Sıralamayı etkileyen bu sayfaları oluşturmamanız halinde sıralamada gerilemeniz büyük olasılık.
Onay Almayan İçerikler
Mobil sitelerinizde eğer tasarım aşamasında Flash kullanırsanız hem sitenizin indekslenmesi zor olur hem de kullanıcılar görsellerdeki içerikleri okumaya çalışırken yorulurlar. Bu da SEO açısından olumsuz bir etki yaratır.

Çağın gerisinde kalmamak için mobile uyarladığınız sitelerin SEO sıralamasının iyi olmasını istiyorsunuz ancak bahsettiğimiz hataları yaparak bu isteğinizin hayal olmasına neden olabilirsiniz. Sitenizi kaliteli içerikler ve görsellerle oluştururken aynı zamanda bu yapının mobil kullanıcıların kullanacağı kolaylıkta hazırlamalısınız. Böylece hedef kelimelerinizde daha üst sıralarda listelenirken kurumsal ve kaliteli bir marka olursunuz.

SEO Fiyatları; Sitenizin İhtiyacına Göre Fiyat Değerlendirmesi