SEO Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Uzmanım Diyene Aldanmayın!

SEO yani arama motoru optimizasyonu gerekli kriterlere ve etik bir şekilde yapıldığı taktirde sitelerin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan bir uygulama. Ancak etik yollarla yapılmadığı taktirde dönüşü olmayan sonuçlar doğurduğu görülür. Bu nedenle SEO yaptıracağınız firmayı seçerken çok dikkatli olmanız gerekir.

Doğru SEO ajansı ya da firması ile çalıştığınız taktirde markanızın daha hızlı büyümesini ve rakiplerini geçmesini sağlarsınız. Etkili bir reklam yapmış olursunuz. Ancak seçtiğiniz SEO firmasının gerekli kriterlere uygun olup olmadığını nereden bileceksiniz? İşte size birkaç ipucu:

İlk Olarak Bu Soruları Sorun!

 • Önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir misiniz?
 • Hangi siteleri ilk sayfada çıkardınız?
 • Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyuyor musunuz?
 • Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz?
 • Ne kadar zamanda sonuç almayı vaat ediyorsunuz?
 • Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz?
 • Sektörünüzdeki deneyiminiz nedir?
 • Ülkemizdeki/şehrimizdeki deneyiminiz nedir?
 • Uluslararası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir?
 • En önemli SEO teknikleriniz nelerdir?
 • Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz?
 • Sizinle nasıl iletişim kurabilirim? Sitemizde yapacağınız değişiklikleri raporlayacak mısınız?
 • Bu çalışma sadece dönemsel mi? İhtiyacımız olduğunda size ulaşabilecek miyiz?

SEO firmaları, elbette yukarıdaki soruların tamamına olumlu yanıtlar vereceklerdir. Ancak başarısını kanıtlayamayan ve şüphenizi çeken firmalara kesinlikle güvenmemeniz gerekir. Web siteniz firmanızın kurumsal vitrini olduğu için tasarımdan içeriklerinize kadar kaliteli bir süreçte hazırlanması gerekir. Size bu süreci sorunlu bir şekilde yaşatacak olan SEO firmaları ile çalışmayın.

www.seodestek.com.tr
Seo Fiyatları
Referanslar

Kimi Tercih Edeceksiniz? Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Sayfa Garantisi Verenlere İnanmayın!

Kimse Google ya da diğer arama motorlarında 1. sıra garantisi veremez. Bu vaatle sitenizin optimizasyonunu yapmak isteyenlere güvenmeyin. Google ile özel ilişkisi olduğunu iddia eden SEO firmaları, aslında sadece site haritanızı Google’a gönderir. Sizden bu hizmet için ücret talep edenlere kanmayın.

Amaçlarını Açıkça İfade Etmeyen SEO Firmalarından Uzak Durun!

Hissettiğiniz belirsizlikler hakkında açıklama isteyin. SEO firması, sizin adınıza yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılabilir. Bu nedenle sitenizde yapılan her değişikliğin açıklamasını isteyin.

Paranızın Nereye Gittiğini Bilin!

SEO firmaları sizden istedikleri ücretlerin nasıl harcanacağını açıklamalılar. Arama sonuçlarında asla para karşılığı daha iyi sıralama elde edeceğinizi söyleyenlere inanmayın. Bazı SEO firmaları, arama motorlarında üst sıra garantisi verir ancak bunu gerçekleştiremez. Herhangi bir ödeme yapmadan önce reklamlarda değil sonuçlarda yer aldığınıza emin olun.

Güncel SEO Firmaları İle Çalışın!

Eski SEO bilgileri ile sitenizi optimize etmeye çalışanlara güvenmeyin. SEO sürekli güncellenen ve kendini geliştiren bir kavram. Bu nedenle optimizasyon bilgisi fazla olan ajanslarla çalışın.

Google Partneri Olmayan SEO Firmalarına Güvenmeyin!

Google Partner sertifikası SEO bilgisi ve uygulamaları için bir kriter olmasa da güveninizi kazanmak için gerekli olabilir. Bu belgeye sahip olan firmalar işlerine saygılı olduklarını gösterirler.

Sorumluluk Almayan SEO Firmaları İle Çalışmayın!

Sözleşmenize arama motorlarında sitenizin görünmemesi halinde sorumluluk kabul etmediğini belirten maddeler ekleyen SEO firmalarına güvenmeyin. Bu firmalar oluşan herhangi bir hatada sorumluluk kabul etmeyecek ve sizi yalnız bırakacaklardır.

SEO Kelimesinde İlk Sayfada Yer Almayan SEO Firmalarına Güvenmeyin!

SEO, SEO destek, arama motoru optimizasyonu, optimizasyon gibi hedef kelimelerde ilk sayfada karşınıza çıkmayan ajanslara güvenmeyin. Kendi web sitelerini bile ilk sırada çıkaramıyorken sizin web sitelerinizi nasıl optimize etsinler?

Sahte Referanslar Oluşturanlara Karşı Dikkatli Olun!

Optimizasyonunu yapmadığı markalar ile çalışmış gibi referanslarına bu markaların logolarını ekleyen SEO firmaları ile çalışmayın. Firmadan hangi web sitelerini optimize ettiği hakkında resmi raporlar isteyin.

Sektörde Deneyimi Olmayan Firmalarla Çalışmayın!

SEO hayatımıza yeni giren bir kavram olsa da birkaç senelik ajanslara itimat etmeyin. Optimizasyon yapmak bilgiden çok deneyim ile ilişkilidir. Çok sayıda web sitenin SEO’sunu yaparak başarılı olmuş SEO Firmaları ile çalışın.

Analiz Yapmadan Optimizasyon Aşamalarını Anlatanlardan Uzak Durun!

SEO, web sitenizin analizi yapılmadan uygulanamaz. Size sitenizin nasıl optimize edileceğini anlatanlardan kaçının. Öncelikle sitenizin eksiklerini ve ihtiyaçlarını belirleyerek bu duruma göre yapılacaklar listesi çıkaran firmalarla çalışın.

SEO Firmanızın Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyin!

Sosyal medyada aktif olmayan, kullanıcılara cevap vermeyen ya da paylaşım yapmayan kişi ve kurumlarla çalışmayın.

Firmanın Ofisini Görmek İsteyin!

SEO firmanızın ofisini ziyaret ederek SEO uzmanları ile tanışın, çalışma ortamını gözlemleyin. İçinize sinmeyen SEO firmaları ile çalışmayın.

SEO Ekip İşidir, Tek Başına Çalışanlara İnanmayın!

SEO firması adı altında tek kişilik bir ekiple karşılaşırsanız sakın işinizi bu firmaya teslim etmeyin. SEO, editör, sanat yönetmeni, tasarımcı ve SEO uzmanı ile sosyal medya ve reklam departmanları ile birlikte yapılır. Her sürecin uzmanı web sitenize uygun çözümler sunar.

 Ayrıca;

 • Alan adları gerçek olmayan,
 • Köprü sayfalar üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyan,
 • Adres çubuğuna yerleştirilen anahtar kelimeleri satan,
 • Adwords reklamları ile ilk sayfaya sitenizi yerleştirip sonrasında bunun SEO uygulaması olduğunu söyleyen,
 • İlk sayfayı rekabeti düşük ve uzun anahtar kelime grupları üzerinden garanti eden,
 • Sahte bilgi ve belgeleri kullanan,
 • Başkasının SEO kitaplarını kaynak olarak gösteren,
 • Güvenli olmayan programlarla sitenizi ilk sayfaya çıkaran,
 • Dizinden kaldırılan alan adlarını size satmaya çalışan,
 • Ön ödemesiz SEO ile web sitenizi hızlı yükselme ve düşme durumlarına maruz bırakan SEO firmaları ile çalışmayın!

SEO Firmanız Sizi Dolandırdı! Peki Şimdi Ne Yapacaksınız?

Yukarıdaki kriterlere dikkat etmediniz ve size 1. sayfayı hatta 1. sırayı 2 -3 ay içinde garanti eden bir SEO firması ile anlaştınız. Siteniz ilk birkaç ay ilk sayfada hatta ilk sırada çıktı, sonrasında ani bir düşüş yaşadınız. Hatta siteniz domain adında bile arama sonuçlarında çıkmadı. SEO firmanız sizden ücret talep etti ve tekrar yükseldiniz, bu durum hep devam etti. Siz kandırıldığınızın farkına varana kadar…

SEO firmaları arasında etik olmayan çalışma şekillerine sahip olanlar pazarlama mantığı ile hareket ederek sizi birer para makinesi olarak görüyorlar. Bahsettiğimiz şekilde etik çalışmayanlar sitenizin Google’daki görünümü ile ilgili olumsuz düzenleme yaparak sizden daimi kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Eğer siz de SEO firmanızın sizi bu şekilde kullandığını seziyorsanız hemen haklarınızı aramaya koyulun.

SEO firmalarının en çok yaptığı hilelerden biri aldatıcı yönlendirmeler kullanarak kullanıcıları başka bir siteye yönlendiren “gölge” alan adları oluşturmaktır. Kendilerine ait alan adlarını müşterinin gibi gösteren bu ajanslar sizden para talep ederek ellerindeki siteleri geliştirmiş olurlar.

Ayrıca anahtar kelimelerle yüklü köprü sayfalar da zamanla spam durumuna gelebilir. Kelimelerle yüklü hale gelen sayfalar sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin veya yasa dışı içerik barındıran sitelere de sahip olabilecek SEO’ya yönlendirmektedir.

Siz de web sitenizin ani düşüşlerinden, SEO firmanızın sizden sürekli ücret talep etmesinden şüpheleniyorsanız bu durumu raporlayabilirsiniz.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un uygulanmasıyla haklarınızı koruyabilirsiniz. Tüketici Mahkemelerinde davanıza bakılacaktır. Tüketici Mahkemeleri Ankara (8), İstanbul (7), İzmir (3), Adana (2), Antalya (1), Bursa (1), Kayseri (1), Konya (1), Mersin (1) ve Samsun (1) adet olmak üzere toplan 10 ilde 26 adettir. Tüketici Mahkemesi kurulmamış olan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri Tüketici Mahkemesi sıfatıyla tüketici davalarına bakmaktadırlar.

http://www.tuketici.gov.tr/index.snet?wapp=tuketicimahkemeleri_Tr&open=1

Nasıl başvuru yapılır.

http://www.tuketici.gov.tr/index.snet?wapp=nasilbasvurulur_tr&open=1

http://www.econsumer.gov/turkish/index.shtm adresine gönderin.

SEO Firması Seçerken İtibarınızdan Olmayın!

SEO firmaları arasından seçim yapmak zor elbette ancak ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi bilerek hareket ettiğinizde bu seçim daha kolay hale gelecek. Bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek size güven verecek, her zaman yanınızda olacak ve başarılı bir optimizasyon süreci yürütecek, profesyonelliği tescillenmiş bir SEO firması ile çalışın. Boşa zaman harcamayın, bütçenizi sarsmayın!

Seo Analizi
Teklif İste
Seoman