Sosyal SEO Nedir? Facebook ve Twitter’ın Sosyal SEO’ya Etkisi

Sosyal Seo

Sosyal SEO, sosyal medyanın SEO algoritmalarına dahil edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Facebook, Twitter, Youtube, Pinterest gibi sosyal ağlar üzerinden yapılan SEO çalışmasına sosyal SEO denmektedir. İnternet kullanıcılarının sosyal medya kullanım oranlarının artması ile önem kazanmıştır.

Web sitenizde yer alan içeriklerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan sosyal medya platformları hem bu hesapların hem de sitelerinizin ziyaretçi sayılarını artırması nedeniyle değer kazanıyor. Sosyal ağlarda paylaşılan içerikleriniz hızla yayılarak kullanıcının sitenize ulaşmasını sağlıyor. Google’ın yeni algoritmasında da bu durumun önemi vurgulanıyor.

Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin ve Pinterest gibi sosyal ağlardan sitenize yönlenen kullanıcılar sayfa değerinizi artırıyor. Sitenize gelen hitin sosyal medya üzerinden olması güncel ve kaliteli bir site olduğunuz anlamına gelir.

Facebook’un Sosyal SEO’ya Etkisi

Sosyal SEO’ya etki edecek en güçlü ağlardan biri Facebook. Farklı ülkelerde milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook’ta ürün ve hizmetlerinizi iyi pazarlarsanız aynı oranda tıklama ve paylaşım alırsınız. Paylaşılan ve tıklanan iletileriniz Sosyal SEO’nuzu olumlu yönde etkiler.

Aslında çok tıklanan değil çok yorum alan paylaşımlar sosyal SEO’nuza yararlı olur. Kullanıcılar sizden ne kadar çok bahsederse arama motorları da sitenizi o kadar fark eder. İçerik SEO puanınızı artıran yorumlar ve tıklamalar dışındaki diğer kriterler ise:

 • Sayfa takipçi sayınız
 • Postlardan gelen hedef takipçiler
 • Takipçilerinizin ve internet kullanıcılarınızın sayfaya yaptıkları yorumlar ve paylaşımları
 • Takipçilerinizin paylaşım aracılığı ile sitenizi ziyareti
 • Takipçiniz olmayan kullanıcıların sitenizi ziyaretleri

Ayrıca Facebook’un Sosyal SEO’ya bir diğer etkisi de reklam kampanyalarınızı duyurma sıklığıdır. Adwords kullanmak yerine Facebook’ta kampanya sunabilirsiniz. Gerçek takipçi sayılarınızın da arama motorlarının dikkatinden kaçmadığını bilmeniz ve doğal yollarla yükselmeye çalışmanız gerekmektedir.


sosyal seo nedir?
facebook seo
twitter seo

Twitter’ın Sosyal SEO’ya Etkisi

Sosyal ağlardaki paylaşımların SERP sonuçlarına etkisi olduğunun öğrenilmesi ile birlikte birçok site sahibi Twitter hesabı açarak ya da hesaplarını aktifleştirerek sıralamada yukarılara çıkmaya çalışır oldular. Hatta bazıları sahte hesaplar açıp retweet satın alarak başarılı olmaya çalıştılar. Seo firmaları seçerken dikkat edeceğiniz özelliklerden bir tanesi de bu olmalıdır, çünkü Google böyle illegal oluşumlara karşı bir sonraki güncellemesinde önlem alarak sizi şaşırtır. Bu nedenle Twitter hesabınızı normal yollardan bilinir hale getirmeniz gerekir.

Ayrıca Twitter’ın sıralamanıza olumlu etki yapabilmesi için takipçilerinizin kaliteli ve aktif hesaplara sahip olması önemli. Yani hesaplarında sürekli paylaşım yapıyor olmaları, size ve diğer hesaplara yorum yazıyor olmaları gerekir. Twitter’ın sosyal SEO’ya etki etmesini sağlayan diğer etmenler:

 • Tweetlerinizin kaç mention(yorum) aldığı
 • Retweet ve yorum yapan hesapların gerçek kişilere ait olması
 • Retweet ve yorum yapan hesapların bilinir olması
 • Markanızın Twitter’da ne kadar paylaşıldığı
 • Twitter hesabınıza gelen soru sayısı
 • Etkileşimlerin olumlu dönüşleri
 • Twitter üzerinden kaç kişinin resmi sitenize geldiği vb.

Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da doğal yollardan takipçi sağlayıp etkileşim kurarsanız markanızın bilinirliğini artırmış olursunuz. Sitenize gelen hitler, yapılan yorumlar, sizinle iletişime geçen kişi sayısı artacağı için arama motorları da sıralamanızı yükseltecektir. Sosyal SEO günümüzün en aktif ve güçlü optimizasyon kanallarından biri ve SEO fiyatları bakımından uygun olduğu için kullanılmaya değerdir.