SSS

Seo Destek Sıkça Sorulan Sorular

Search Engine Optimization, yani arama motoru optimizasyonu olarak açabileceğimiz SEO web sitelerinin Google, Bing veya Yahoo gibi arama motorlarında ilk sayfalarda çıkmasını sağlamak için yapılan işlemlerin bütününe deniyor.

SEO analizi sitenizin hazırlandıktan sonra Google yönergelerine uygun olarak yapılması gereken uygulamaların belirlenmesidir. Sitenize gelen günlük ziyaretçi, okunan yazılarınız, mouse hareketleri dahil farklı analizler gerçekleştiriliyor. Kelime rekabeti, dönüştürme oranı, yapısal sıkıntı analizi gibi uygulamalar var. Bunları da profesyonel SEO ekipleri gerçekleştiriyor.

Google’da ilk sayfada hatta ilk sırada yer almak herkesin amacı. Ancak bu hemen gerçekleşecek bir olay değil. Arama motorlarının mantığını kavradığınız zaman sitelerinizi üst sıraya çıkarabilirsiniz. Bu nedenle öncelik olarak size danışmanlık edecek bir firma ile iletişim halinde olmalısınız. SEO dediğimiz optimizasyon yöntemi ile siteleriniz Google mantığına göre düzenleyebilecek, bu uzun yolda ilk adımı atmış olacaksınız. Sonrası düzenli olarak optimizasyon ve takip ile sitenizi ilk sayfaya taşımak olacak.

Arama motorlarında ilk sıralara çıkmak 2 – 3 haftada olacak bir iş değildir. Domaininizin yeni olması, Google’un sizi benimsemesi gibi sorunlar çıkabilir karşınıza. Sitenizin uzun süredir yayın hayatına devam etmesi SEO etkisini daha hızlı görmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle size 1 haftada ilk sıralarda çıkacağınızı vaat eden firmalara inanmayın.

Kullandığınız web siteniz üzerinde yapılan güncellemeler daha etkili olacaktır. Ancak geliştirilme ve iyileştirmeye müsait bir yapıda değilse size yeni bir site yapmakta fayda görüyoruz. Var olan domain üzerine görsel ve içerik çalışması yapıyoruz.

Alt yapı eksikliklerinin giderilmesi için yapılacak olan SEO’nun tek bir seferde halledilir olması gerekiyor. Ancak sitenizi her daim güncel tutmanız ve yenilenen tekniklere göre hareket etmeniz gerekiyor. Bu nedenle en az 6 aylık bir SEO sözleşmesi yaptırmanız faydalı olacaktır.

Eğer doğal bir SEO’ya başvurmazsanız elbette riskle karşı karşıya kalacaksınız. 1  – 2 ayda arama motorlarında ilk sıraya gelmek isteyenlerin başvurduğu yöntemler sitelerin bir süre sonra spama düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle tehlikeli uygulamalardan uzak durmak ve işin uzmanı ile çalışmak gerekir.

Sitenizin arama sonuçlarında yer almaması web sitenizin indexlenmesiyle ilgili sorunlar olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca siteniz Google tarafından cezalandırılmış olabilir. Analizinizi yaptırarak web sitenizin görünmeme nedenlerini öğrenebilirsiniz. İndex sorunu ya da ceza halinde yapılacaklar uzmanınız tarafından belirlenir.

SEO uzmanları, sitenin sadece Google sıralamasındaki konumunu yükseltmeyi hedefler. Ancak başarı kriteri anahtar kelimede kaydettiği sıralamadır. Bu sebeple bir ziyaretçi hedefi belirtilmesi zordur. Aynı zamanda her sektörün ziyaretçi potansiyeli de farklıdır. Bu nedenle hit oranınız sitenizin alakalı kelimelerdeki performansına göre artar.

Sitenizde her ay düzenli yapılan çalışmalar ile bulunulan pozisyondan ileri gidilmesini sağlıyoruz. Kısa vadeli değil, uzun süreli çalışma prensibimiz ile arama motorlarında ilk sayfaya çıkacak yeterli donanıma sahip web sitelerinizi oluşturuyor, sıralamanızı yükselterek ilk sayfadaki yerinizi sağlamlaştırıyoruz.

Arama motoru optimizasyonunun web sitesine fazla sayıda kullanıcı çekme amaçlı yapıldığı düşünülüyor. Ancak SEO’da önemli olan nitelikli ziyaretçi kazandırmak. Çünkü sitenize gelen ziyaretçi sayısından çok kaliteli trafik alarak dönüşüm oranınızı artırabilmek önem taşıyor. Bu nedenle sadece site trafiğini artırmaya odaklanmak yerine SEO çalışmalarınızın dijital pazarlama hedeflerinize destek olmasını sağlamakta fayda var.

Optimizasyon çalışmalarından sonuç almak için sitenize ne kadar içerik girildiği ve bu içeriklerin kalitesi önemli. SEO’nun uzun vadeli bir çalışma olduğu düşünülürse sabırlı olmakta yarar var. Orijinal içerikler, anahtar kelime ve reklam çalışmaları ile bu süre kısalır. 1 – 2 haftada sitenizi ilk sayfaya çıkaracağını söyleyenlere itibar etmemeniz gerekir.

Eğer konuya ilişkin bilginiz yoksa arama motoru optimizasyonunda uzman, konuyu iyi bilen ve gelişmeleri takip eden bir kişi veya şirketle çalışmanız faydalı olabilir.

Sitenizde SEO çalışması yapabilmek için bütün kodları öğrenmenize gerek yok. Bu konuda bazı taktikleri ve temel bilgileri edinmeniz yeterli olacak. Bu sebeple temel SEO eğitimi almanız gerekli. Web site optimizasyon kriterlerine göre hareket ederek sitenizi üst sıralara çıkarmanız da mümkün olur.