Video SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural

Video yüklemesi genellikle Youtube üzerinden yapılıyor. İnternet kullanıcılarının yarısının Youtube’a girdiği düşünülürse bu sosyal platformda yer almak önemli bir hal alıyor. Ayda 3 milyar arama, her dakika 300 saatlik video yüklemesi, 75 ülke ve 61 dil için yerelleştirilmiş olması Youtube’u ilgi çekici bir Pazar haline getiriyor.

youtube seo
seo video
youtube

Markanızın görsel anlamda tanıtımını yapan videolar Youtube kanallarında yayınlandıklarında aynı anda milyonlarca insana ulaşabiliyor. Ancak doğru hedef kitlesine doğru şekilde seslenmek için video SEO çalışması yapmak gerekiyor. Optimize edilen videolar daha çok kişiye ulaşabiliyor. Siz de videolarınızın hem etki alanını genişletmek hem de kalitesini artırmak için SEO yaptırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken 10 kural ise şu şekilde:

 1. Daha fazla video

Ne kadar çok videonuz olursa Google tarafından geri dönüşlerinizin artması o kadar olası. 2-3 tane kurumsal video yerine 10’larca video çekerseniz hem kendinizi daha iyi tanıtır hem de kullanıcılarınızı etkilersiniz. Kanalınızı güncel tutmanız önemli.

 1. Göz atma

Kaliteli kategorilere sahip ve doğru yönlendirmeler içeren videolar daha çok izleniyor. Link yönlendirmeleri, ‘’bir sonraki video’’ , ‘’daha fazlası için’’ gibi call to action yönlendirmeler yaparak videolarınızın izlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kanalınız da daha aktif olur.

 1. İnteraktivite

Ziyaretçilerin video ile iletişime geçmesi önemli. İzleyicilerin video sayfasında geçirdikleri süre arttıkça kanalınızın da değeri artacaktır. İnteraktif video çalışmaları ile anket de yapabilirsiniz.

 1. Metadata

Open Graph etiketlemeleri ile Facebook’ta, Twitter Card ile Twitter’da ve başlıklarla Google’da kullanıcılarınıza daha hızlı ulaşırsınız. Arama sonuçlarında çıktığınız taktirde sayfa değerinizi de artırırsınız.

 1. Deşifre

Arama motorları içerikleri daha kolay arşivliyorlar. Bu nedenle videolarınıza deşifre eklemelisiniz. Kaliteli içeriklerle SEO süreciniz daha hızlı tamamlanır.

seo youtube
seo destek
youtube
 1. Domain

Video kanallarınızda domain adınız ile tanıtım yaparsanız web sitenize ziyaretçi çekersiniz. Video SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bu hususta içeriklerinizi kendi alanınızda tutabilir, izleyicilerinizi kendinize bağlayabilirsiniz.

 1. Site haritası

Videolarınızın kendine ait sayfaları olmalı. Kategori, açıklama ve organize videolar arama motorları tarafından ayrıştırılır. Google arama sonuçlarında Youtube videonuzun çıkması için Video SEO kriterleri arasında yer alan site haritanızı oluşturmanız gerekir. Her sayfa için de içerik girişi yapmanız önemlidir. Site haritanızda:

 • Başlık
 • Açıklama
 • Oynatma sayfası URL’si
 • Küçük Resim URL’si
 • Ham video dosyasının konumu ve/veya oynatıcı URL’si bulunmalıdır.
 1. YouTube

Videolarınız için en iyi kaynak Youtube. Vimeo, Dailymotion gibi kanallarda da saklayabileceğiniz videolarınızın tanıtımları mutlaka Youtube kanalınızda olsun. Google’dan sonraki en büyük 2. arama motoru olan Youtube’da yer almak Video SEO uygulaması için önemlidir.

 1. Gizleme

Video ve içeriklerinizin paylaşılmasına izin verin. Böylece daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Etkili bir yayılma alanına sahip olan video paylaşımları sayesinde hem içeriklerinize yorum yapılır hem de tanıtımınız gerçekleşir. Ayrıca kullanıcıların içerikleriniz hakkında neler düşündüğünü öğrenmiş olursunuz.

 1. Anahtar sözcükler

Arama motorlarında bulunmak için videonuz ile ilgili en iyi anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Videonun alakalı olduğu içeriğe yönelik kelimeleri belirlemek için Youtube’da en çok aranan kelimeleri seçebilirsiniz.

Video SEO ile hem içeriklerinizi görsel açıdan desteklemiş olursunuz hem de arama motorlarında üst sırada yer alırsınız. Ayrıca markanızın daha yaratıcı görünmesini sağlayarak fark yaratırsınız.