Web Tasarımda SEO’nun Önemi

Web siteleri kişi ve firmaların sanal ortamdaki kartvizitleridir. Günümüzde geniş kitlelere hitap etme, ürün ve hizmet tanıtma, bilgi verme ve reklam yapma amaçlı kullanılan web site tasarımlarında da artık SEO çok önemli bir konumda.

İnternetin hayatımızın her alanında yer almasından dolayı firmalar kendilerine web site ediniyorlar. Bu sitelerin ne kadar kaliteli olduğu da sektörde başarılı olmak için önemli kriter. Web sitesi ne kadar kurumsal ve firmayı anlatabilir halde ise müşterilerin veya takipçilerin dikkatini o kadar fazla çekecektir.

Bu noktada da web tasarımda SEO’nun önemi ve sıralamaya etkisi göz ardı edilmiyor. Arama motorları mantığı ile zenginleştirilen web siteler daha kaliteli olarak kabul ediliyorlar. İstikrarlı bir şekilde yapılan optimizasyon, web sitenin değerli olmasını ve Google, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından fark edilmesini sağlar.

Web Tasarımda Nasıl SEO Yapılır?

Web sitesi tasarımı ve SEO bir arada işleyen bir süreç. Tasarım yapılırken içerik ve görsel optimizasyon da yapılarak site daha işlevsel ve verimli hale getirilir. Hedef kelimeler ve etiketler web tasarımda sitenin içerisine dağıtılarak tasarım desteklenir.

  • Karmaşık olmayan bir web tasarım
  • Sitenizin alt yapısını optimize etmek
  • İç ve dış SEO yapmak
  • Reklam vermek sitenin faydalı bir web tasarım olarak adlandırılmasını sağlar.

Web tasarım firmaları tarafından yoğun olarak kullanılan SEO için öncelikle yazılımcılar ve web tasarım uzmanları sayfaları oluştururken kodlama içerisinde meta tag ve anahtar kelime yerleşim alanlarını düzenler ve hazırlarlar. Bu durum arama motorlarının web sayfasını aramalarda sıralamaya almasını sağlar. Ayrıca yazılımcıların hazırlayacakları web yazılım scriptlerinde ve yönetim panellerinde SEO ile alakalı anahtar kelimeler kullanılır.

Web tasarım ve SEO hizmetini aynı anda sunan ajanslar ile çalışılarak tasarım sürecinde SEO alt tabanının oluşturması sağlanır. Web tasarımın optimizasyon süreci ile birlikte işlemesi siteyi üst sıralara çıkaracaktır.

www.seodestek.com.tr
Seo Fiyatları
Referanslar

Temel Ziyaretçi Kaynağı

Web siteleri için ziyaretçi kaynaklarının tamamı arama motorlarından geliyor neredeyse. Ayrıca bir kelime arayan kişilerin yüzde 90’ı ilk sayfada çıkan bağlantılara tıklıyor. Bu da bir web sitesinin aramalarda ilk sayfada hatta ilk sıralarda olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu da SEO ile sağlamak mümkün oluyor. Eğer web sitede optimizasyon yapılıyorsa üst sıralara çıkma olasılığı daha fazla oluyor. Site içi ve site dışı SEO ile web siteleri optimizasyona uygun hale getiriliyor.

Web tasarımda SEO’nun önemi ziyaretçilerin kaliteli içerik ve görsellerle karşılaşması halinde daha önemli oluyor.

İç Arama Motoru Optimizasyonu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi web tasarım yapılırken SEO temelinin oluşturulması oldukça önemli. İç arama motoru optimizasyonu, sitenizin kodlarından görselliğine, içeriğine kadar birçok konuda yapılan, arama motorları standartlarına uygun hale getirme çalışmasıdır. Böylece web siteniz arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale gelir.

Site başlıkları, açıklamaları, kodlamaları, hızı gibi pek çok unsur ile web tasarımda SEO devreye girer. Bunların her biri Google gibi arama motorlarında ilk sırada görünmenin kriteridir.

Dış Arama Motoru Optimizasyonu

Web tasarımdan sonra yapılan SEO uygulamalarını kapsayan dış arama motoru optimizasyonu, diğer sitelerinden sitenize bağlantı almak, dizin ve imleme sitelerine kayıt yapmak ve link eklemek, sosyal platformlarda siteniz ile ilgili bağlantıların paylaşılması, arama motorlarına kayıt gibi unsurları kapsar.

Farklı bloglar oluşturulması ve buralarda web site kimliğine ve içeriklerine uygun makaleler hazırlanması gerekir. Özgün ve ilgi uyandırıcı makaleler ile SEO’yu destekleyebilirsiniz. Makalelerin yayınlandığı web sitelerin pagerank değerlerinin yüksek olması ve Google tarafından itibar edilen adresler olması SEO için önemlidir.

Neticede bir web tasarımda da SEO önemli konulardan biridir. Sitenin ziyaretçi ihtiyacını karşılayan başarılı bir SEO için işin uzmanına danışmanızda yarar vardır. Sizi yüksek tanıtım harcamalarından kurtaran, web sitenizi daha kaliteli hale getiren SEO’ya gerekli özeni göstermeniz gerekir.

www.seodestek.com.tr
Seo Fiyatları
Referanslar